Katalog školních diafilmů je unikátní digitální projekt, která mapuje období od roku 1950 do roku 1995. Jeho jádro tvoří evidence školních diafilmů, které sloužily jako didaktická pomůcka při výuce na II. stupni ZŠ a na středních školách. Do soupisu byly však zařazeny i diafilmy politické, propagandistické a ideologické. Jejich tendenčnost je dnes již samozřejmě zcela patrná, můžeme je ale považovat za zajímavý pramen k pochopení fungování mechanismů totalitní moci. Za neméně významnou skupinu zahrnutou do tohoto katalogu lze pak konečně považovat také zakázkové
diafilmy, které si nechávaly vyrábět jednotlivé podniky (šperky, květiny, nábytek, památky - jako suvenýr) pro školení či propagaci např. na veletrzích a výstavách EXPO.
Diafilm získal po druhé světové válce pozici moderního technického prostředku k naplňování výchovných i osvětových cílů. Tuto roli hrál společně s filmem, i když jejich působivost a účinnost vycházela v mnoha směrech z rozdílných metodických základů. Zajímavostí vzájemného vztahu filmu a diafilmu byla v praxi zavedená zvyklost dodávat ke školnímu filmu i tzv. diapásek s několika statickými záběry z filmu, jenž měl sloužit při školení či přípravě instruktora. Učitelé se pak na základě tohoto dobového úzu dožadovali, aby ke každému filmu byl automaticky vydáván i diafilm. Měli tak svobodu volby média při výuce. Porovnávací výzkumy přitom dokázaly, že větší zapamatovatelnost oproti zvukovému filmu má právě diapozitiv. Divák se delší dobu soustředí na jediný snímek a stimuluje optickou paměť.
Efektivitu využití diafilmu při výuce ve školách vystihuje tato citace:
„Použije-li se dobrý diapozitiv [...] a výkonný promítací stroj, odpřisáhnete, že světlo na promítnutém obraze skutečně svítí, vzduch se chvěje, sníh se třpytí a stíny… namouduši, ono to vypadá jako skutečné.“ (Tůma, Škola plná tajemství).

Katalog vznikl kompilací více zdrojů. Jeho základním pramenem se stal soubor asi 20-ti dobových publikací, přinášejících oborově či tematicky vymezené a členěné registry diafilmů i jiných audiovizuálních médií. Jako neméně důležitý informační materiál pak posloužily soukromé soupisy sběratelů. Vyřazením duplicitních záznamů byl seznam zredukován na výsledný (průběžný) počet. Toto číslo není zcela určitě konečné, neboť řada diafilmů ještě nebyla objevena (zejména propagační diafilmy podniků).

Bohužel je třeba poukázat na velkou chybovost, která tento katalog poznamenala působením několika faktorů:
- nepřesnosti v názvech - chybějící slova v názvu, přehození slov apod.
- opakované vydání stejných titulu v různých letech – není známo, zda se jednalo o nový titul nebo kopii původního (Diafilm Bratislava)
- zároveň s diafilmy vycházely i sady diapozitivů v rámečcích, zejména po založení n.p. Učební pomůcky a díky rozšiřování zásobníkových diaprojektorů - shodné názvy diafilmů a diapozitivů byly sloučeny, jelikož nelze potvrdit ani vyvrátit rozdílnost titulů ani podle roku vydání

Slovenské názvy diafilmů jsou přeloženy do češtiny. U diafilmů osobností začíná titul nikoliv jménem, ale příjmením.
Podobně jako pohadkyprodeti.cz, má i tento projekt za cíl kompletní digitalizaci diafilmů, která by nepřesnosti eliminovala. Dobrou zprávou je, že podobnou aktivitu vyvíjí již také na Slovensku. Dokumentací produkce Diafilmu Bratislava se zabývá Slovenský filmový ústav.
V neposlední řadě stojí v práci na katalogu jako poměrně rozsáhlý úkol evidence a digitalizace doprovodných textů, které v řadě případů chybí.

K 1. 8. 2023 obsahuje katalog 5086 záznamů, 1900 ks diafilmů je digitalizováno a veřejně přístupné , ostatní prozatím jsou skryty jelikož jejich výskyt nebyl potvrzen fyzickým nálezem.

Přihlášení uživatelé mají přístup k plnému obsahu webu s možností poznámek. Máte-li zájem kontaktujte nás.